Create YourStore.cc.cc for free Setup
Add to Favorites
CC.CC
Home > 10 Bimet me te shendetshme per njeriun
Shop your Favorite Categories
Antiques
Art
Baby
Books
Business & Industrial
Cameras & Photo
Cell Phones & PDAs
Clothing, Shoes & Accessories
Coins & Paper Money
Collectibles
Computers & Networking
Crafts
Dolls & Bears
DVDs & Movies
Electronics
Entertainment Memorabilia
Health & Beauty
Home & Garden
Jewelry & Watches
Motors
Music
Musical Instruments
Pottery & Glass
Specialty Services
Sporting Goods
Sports Mem, Cards & Fan Shop
Stamps
Toys & Hobbies
Travel
Video Games
Everything Else
Please select countries
Select Countries Select Countries
All Countries
Featured WebStores
Brand new , original , ready to be use with all network , unlocked
www.mobile-storelimited.cc.cc
If you have $1, your Ad here.
10 Bimet me te shendetshme per njeriun
Books > Other  (10 Bimet me te shendetshme per njeriun)

Shiko Më Shumë !!!Shipping and handling / Return policy / Payment details
- Deri von, mjeksia medicinale qe ka filluar te modernizohet (me fillimin e aplikimit eksperimental) prap se prap ka perdorur bimet ne shumicen e rasteve si ilaqe për mjekim, por me zbulimin e Penicilines (me 1928), gjërat ndryshojn rrenjesisht...fillo n biznesi i vërtetë modern duke i bindur njerzit ne nevojen e modernizimit ne çdo pore te jetës, gjithsesi edhe ne rastet kur je i semur...

___________________________________________________________
- Është e njohur se Mjalti dhe Uji i Zem Zem-it nuk prishen kurr.

Mjalti ka perdorim te gjer, Ja një kombinim te tij me një bime (levore te drurit)

FAKTET MBI MJALTËN DHE KANELLËN

Kanella – bar uróvi

Cinnamonum zeylanicum (kanella e vërtetë apo kanella e Cejlonit)

Cinnamomun cassia.Është konstatuar se përzierja e mjaltës me kanellë shëron shumë sëmundje. Mjalta është prodhuar në shumë vende të botës. Weekly World News, revistë në Kanadë, në numrin e saj të datës 17 janar 1995 ka përmendur listën vijuese të sëmundjeve që mund të shërohen me mjaltë dhe kanellë sipas hulumtimit të disa shkencëtarëve të Përëndimit.

SËMUNDJET E ZEMRËS:

Përgatite një qull nga mjalta dhe pluhuri i kanellës, lyeje bukën me te apo flegra të bukës, apo lloj tjetër buke, në vend të xhelatinës dhe marmelatës dhe haje rregullisht për mëngjes (kafjall). Ajo zvogëlon kolestorolin në arterie dhe e shpëton pacientit nga sulmi në zemër.Poashtu atyre që tashmë e kanë përjetuar sulmin në zemër, nëse ata e marrin këtë ilaç për çdo ditë, atyre ua parandalon sulmin tjetër në zemër. Përdorimi i rregullt i ilaçet të përmendur më lartë normalizon frymëmarrjen dhe forcon të rrahurat e zemrës.

Në Amerikë dhe Kanada, shtëpia të ndryshme të shëndetit kanë trajtuar me sukses pacientët dhe kanë konstatuar se pasi që arteriet e vjetra dhe venat e humbin fleksibilitetin e tyre dhe bllokohen, mjalta dhe kanella i rigjallërojnë arteriet dhe venat e tilla.

ARTRITI:

Pacientët që vuajnë nga sëmundja e artritit mund ta marrin këtë ilaç për çdo ditë, në mëngjes dhe mbrëmje, një gotë uji të nxehtë me dy lugë mjaltë dhe një një lugë çaji me pluhur kanelle. Nëse ata e marrin këtë rregullisht madje edhe artriti kronik mund të shërohet. Në studimet e fundit të kryera në Universitetin e Kopenhagës, është konstatuar se kur mjekët kanë trajtuar pacientët e tyre me kësi lloj ilaçi të përzier (një lugë mjaltë dhe gjysmë luge pluhur kanelle) para mëngjesi–kafjalli ata kishin vënë re se brenda një jave nga 200 njerëz 73 pacientëve krejtësisht ju kishin pushuar dhembjet dhe brenda një muaji , shumica e pacientëve që nuk kanë mundur me ecë më parë ose të lëvizin përreth për shkak artritit kanë filluar të ecin pa ndier më dhimbje.

INFEKTIME TË FSHIKZËS:

Merri dy lugë ushqimi me pluhur kanelle dhe një lugë çaji mjaltë dhe vendosi në një ujë të vluar–të vakët dhe pije atë. Ajo përzierje (ilaç) i shkatërron mikrobet në fshikëz (fshikëz urine).

DHIMBJE DHËMBI:

Përgatite një pastë nga një lugë çaji pluhur kanelle dhe pesë lugë çaji mjaltë dhe veji në dhëmbin që të dhemb. Kjo procedurë mund të aplikohet tri herë në ditë deri sa të ndalet dhimbja e dhëmbit.


KOLESTOROLI:

Dy lugë çaji mjaltë dhe tri lugë çaji pluhur të kanellës, të përzier në 16 unca (një uncë=28,35 gr. ose perafersisht 0.5 L) në ujë çaji, ti jepet pacientit që vuan – e ka të rritur kolestorolin, është vërejtur se ia zvogëlon nivelin e kolestorolit në gjak 10% brenda 2 orëve. Siç u përmend te pacientët që vuajnë nga sëmundja e artritit , nëse merret-përdoret tri herë në ditë, shërohet cilido lloj kolestoroli. Sipas informatave të marra në revistën e përmendur mjalta e pastë që merret me ushqim shkakton zvogëlimin e ankesave nga kolestoroli.

FTOHJET:

Ata njerëz që vuajnë nga ftohjet e zakonshme apo të mëdha duhet ta marrin një lugë të vakët me mjaltë me ¼ e lugës pluhur kanelle në ditë në kohëzgjatje prej 3 ditësh. Ky proces–marrja e ilaçit në këtë mënyrë do të shërojë shumicën e ftohjeve kronike dhe do ti pastrojë sinuset.

DHIMBJET E BARKUT:

Mjalta kur të merret me pluhur kanelle, shëron dhimbjet e stomakut dhe gjithashtu e pastron stomakun nga ulcerat-ithatët që nga rrënjët.


GAZËRAT: Sipas studimeve të bëra në Indi dhe Japan, është konstatuar se, nëse mjalta mirret me pluhur kanelle barku pastrohet prej gazrave.

SISTEMI IMUN:

Përdorimi i përditshëm i mjaltës me pluhur kanelle forcon sistemin imun dhe e mbron organizmin nga bakteret dhe sulmet virale.

Shkencëtarët kanë zbuluar se mjalta përmban vitamina të ndryshme dhe hekur në sasi të mëdha. Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltës i forcon rruazat e gjakut për ti luftuar bakteret dhe sëmundjet virale.


DISPEPSIA-MOSTRETJA:

Pluhuri i kanellës i spërkatur në një lugë çaji me mjaltë, që merret para ushqimi, liron thartirë dhe i tretë ushqimet më të rënda.


MOSMPLAKJA (MPLAKJA E NGADALËSHME):

Çaji i përbërë nga mjalta dhe pluhuri i kanellës, kur të merren me rregullt mund të ndikojë në mos mplakje. Merri 4 lugë mjaltë, 1 lugë pluhur kanelle dhe 3 gota uji vloji ato për çaj. Pije ¼ e gotës, 3-4 herë në ditë. Atëherë si rezultat i saj lëkurën do ta kesh të freskët të butë dhe jo të rrudhët-të mplakur.

PUÇËRRAT:

Pasta e përbërë nga tri lugë çaji me mjaltë dhe një lugë çaji me pluhur kanelle. Përdore këtë pastë në puçrra para se të biesh me fjet dhe laji ato ditën e nesërme në mëngjes me ujë të nxehtë. Nëse e përdorë për çdo ditë për dy javë rresht, ti largon puçrrat që nga rrënjët e tyre.

INFEKTIME TË LËKURËS:

Përdorimi i mjaltës dhe pluhurin e kanellës në masë të barabartë në pjesë të infektuara shëron ekzemën-dermatitisin, qéretin (ringworm) dhe të gjitha llojet e infeksioneve.

HUMBJA E PESHËS:

Përdorimi i përditshëm në mëngjes gjysmë ore para mëngjesi-kafjalli në stomakun zbrazët dhe në mbrëmje para fjetjes, pij mjaltë dhe pluhur të vluar në një gotë uji.

Nëse këtë e përdorë rregullisht, kjo ta zvogëlon peshën madje edhe personave më të trashur. Gjithashtu pirja e kësaj përzierje rregullisht nuk lejon të akumulohet dhjamë-yndyrë madje edhe nëse ai person merr kalori të mëdha.

KANCERI:

Në studimet e fundit të bëra në Japoni dhe Australi është zbuluar se kanceri në stad të lartë të zhvillimit të tij në stomak dhe eshtra është shëruar me sukses. Pacientët që vuajnë nga këto kancere të tilla duhet të marrin për çdo ditë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji
pluhur kanelle në kohëzgjatje prej 30 ditësh
LODHJA:

Në studimet e fundit të bëra është konstatuar se përbërja e sheqerit në mjaltë është më shumë ndihmëse se dëmtuese e fuqisë së trupit. Qytetarët e moshuar, të cilët marrin mjaltë dhe pluhur kanelle në masë të njëjtë janë më vigjilent dhe fleksibil. Dr.Milton i cili e ka bërë këtë studim thotë se gjysmë luge e çajit me mjaltë që merret n[ një gotë uji dhe ajo spërkatet me pluhur kanelle, kur të merret për ditë pas fshirjes dhe rreth orës 3 pas ditë, kur vitaliteti i trupit fillon të bie, ai ilaç e rrit vitalitetin në trup brenda një jave.

___________________________________________________________


- BANANAT
Një profesor në CCNY psiko fiziologjike i ka mbajtur mësim klasës për bananet. Ai e përdori frazën”going bananas”-bëhem i marrë, dal prej taktit”, e kjo rrjedh nga efekti i bananës në tru”.
Lexo:
“Kurrë mos i vej bananet në frigorifer”!.
Kjo është interesant.
Pas leximit të kësaj, ju kurrë nuk do të shikoni bananet në të njëjtën mënyrë.
Bananat përmbajnë tri sheqerna natyrale: sukrozën, fruktozen dhe glukozën e kombinuar me fiber (lloj substance). Banana jep energji të qëndrueshme dhe substanciale.


Studimet e bëra kanë vërtetuar se vetëm dy banana kanë mjaft energji për një veprimtari pune 90 minutëshe: Nuk është çudi se banana është pema e numër një në botë.
Mirëpo nuk është vetëm energjia ajo të cilën e ofron banana për të na ndihmuar që të jemi të shëndetshëm. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në mënjanimin-a mposhtjen ose parandalimin e një numri të konsideruar të sëmundjeve dhe gjendjeve duke e bërë ajo që të shtojmë dietën e ushqimit (pasi vet është si mjet i pasur ushqyes).

Depresioni:
Sipas hulumtimit të kohëve të fundit të kryer , në mes njerëzve që vuajn[ nga depresioni, shumica syresh e kanë ndier vetën më mirë kur kanë ngrënë banana. Kjo është ashtu për arsye se banana përmban triptotin, një lloj proteine që shëndrrohet në serotonin, që është e njohur për të relaksuar njeriun, përmirësuar disponimin dhe përgjithësisht njeriun e bën të ndihet më i lumtur.

PMS (Sindromi paramenstrual): Harroji pilulat-tabletat, haji bananet. Vitamiina B6 përmban- rregullon nivelet të glukozës së gjakut, të cilat ndikojnë në disponimin tuaj.

Anemia: E lartë-përplot me hekur, banana mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe kështu ndihmon në rastet e anemisë.


Shtypja e gjakut:
Kjo frutë unike tropikale është jashtëzakonisht e pasur me potasium, me gjithat përmban shumë vlera të ulëta të kripes, duke e bërë atë mejt të përsosur për të luftuar shtypjen e gjakut. Për ma tepër, Adiministrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave posa ka lejuar industrinë e bananeve që të shfaq pretendimet e saj zyrtare lidhur me aftësinë e kësaj fruti për të reduktuar rrezikun e shtypjes së gjakut dhe goditjes.


Fuqi e trurit:
200 studentë në Shkollën e Twickenham (Middlesex) kanë akumuluar forcë duke ngrënë banana për mëngjes, në pauzë dhe në drekë dhe kështu iu ka ndihmuar (banana) për të dhënë provimet e tyre. Hulumtimet kanë treguar se frutet e paketuara me potasium mund t’ju ndihmojnë në mësim nxënësve duke i bërë më të vëmendshëm.

Konstipacioni (kapsllëku).
Fiber të larë duke përfshirë edhe bananet në dietë mund të ndihmojnë për të përmirësuar jashtëqitjet duke i ndihmuar të zgjedhin problemet pa përdorur laksativë.


Dhëmbja e kokës nga alkooli:
Njëra nga mënyrat më të shpejta për mënjanimin e dhembjes së kokës nga alkooli është kur bananet i shtrydhim duke i përzier me qumësht, dhe të ëmbla me mjaltë. Banana qetëson lukthin dhe me ndihmën e mjaltës, krijon nivele të sheqerit në gjak, ndërsa qumështi zbut dhe rehidron sistemin tuaj.

Djegësira e stomakut:
Banana ka efekt antiacid natyral në trup, pra nëse vuani nga gulçima-djegësira në stomak, provo të hash banana për ta zbutur atë.

Mundim-ndjenjë e vjelljes:
Ngrënia e bananave ndërmjet racioneve të ushqimeve të ndihmon ta mbajsh nivelin e dëshiruar të sheqerit në gjak dhe e parandalon mundimin-ndjenjen e tugut.

Kafshimet e miskojave:
Para se të vijsh te vendi ku të ka kafshuar miskoja, provo ta fërkosh pjesën e infektuar të vendit me pjesën e brendshme të lëkurës së bananes. Të shumë njerëz në mënyrë mahnitëse, kur e përdorin lëkurën e bananes në këtë mënyrë në varë, ata janë të kënaqur kur e shohin efektin e zvogëlimit të ajurit dhe të kruarjes.


Nervat:
Bananat kanë nivel të lartë të vitaminave B , të cilat ndihmojnë të qetësojnë sistemin nervor.

Pesha e madhe madje edhe duke punuar?

Studimet e bëra te Instituti i Psikologjisë në Austri kanë konstatuar se presioni në punë shpie në ngrënien e tepër të çokollatave dhe çipsave. Gjatë shikimit të 5000 pacientëve të spitalit, nga hulumtimet është konstatuar se shumica e tyre janë shtrirë për shkak të presioneve të mëdha në punë. Në raport konstatohet për ti evituar konsumimin e atyre ushqimeve të shumta, ne duhet të kontrollojmë nivelin e sheqerit të gjakut, duke marr ushqime me karbohidrate të larta çdo 2 orë për të mbajtur nivelin e qëndrueshëm.ULCERAT/ITHATET:
Banana përdoret si ushqim diete kundër çrregullimeve të zorrëve për shkak të përbërjes së saj të butë dhe cilësisë lehtësuese. Ajo është fruta e vetme e papërpunuar që mundtë hahet pa shqetësim në raste mbi-kronike.Ajo gjithashtu neutralizon acidin e tepruar dhe redukton imitimin me lyerje të stomakut.

Kontrolli i temperaturës:
Shumë veta e shohin bananen si një frutë “ftohëse”, e cila mund të ulë temperaturën fizike dhe emocionale që rëndom pritet të paraqitet. Në Tailandë, për shembull, gratë shtatëzane hanë banana me qëllim që të sigurohen se fëmiu i tyre të lind me një temperaturë të ftohtë.

Çrregullimi afektiv sezonal:

Bananat mund të ndihmojnë ata që vuajnë nga në ÇAS-i, ngase ato përmbajnë triptofan-përmirësues natyral të disponimit.

Pirja dhe mbajtja e duhanit:

Bananat mund të ndihmojnë njerëzit që përpiqen ta lënë duhanin. Vitamin B6, B12 përmbajnë potasium dhe magnezium të cilat janë hasur në të (banana), e ato e i ndihmojnë trupit nga efektet e tërheqjes nga nikotina.

Stresi:
Potasiumi është një mineral vital, i cili ndihmon në normalizimin e rrahjeve të zemrës, e dërgon oksigjenin në tru dhe e rregullon balansin e ujit në trupin tuaj.
Kur ne jemi të stresuar, përmasa tretëse e jonë ngritet, andaj potasiumi e nivelizon atë.
Kjo pra mund të ri-balansohet me ndihmën e marrjes së masës së lartë të potasiumit nga banana.

Sulmet:
Sipas hulumtimit të bërë në The New England Journal of Medicine, ngrënia e bananeve, si pjesë e dietës së rregullt, mund të zvogëlojë mundësinë e vdekjes nga stresi deri në 40%.
Lythet:
Ata që merren me terapi me bimë natyrale betohen se nëse don ti eliminosh lythat merre një pjesë të lëvores së bananes dhe veje mbi lyth me anën e verdhë përjashta.
Mbaje lëkurën me kujdes në vend me ndihmën e një fllasteri apo shiriti kirurgjik.

Pra banana është një ilaç natyral për shumë sëmundje. Kur ta krahasosh atë me një mollë, ajo ka 4 herë ma shumë proteinë, 2 herë më shumë karbohidrate, tri herë fosfor, pesë herë më shumë vitaminë A dhe hekur, 2 herë ma shumë vitamina tjera dhe minerale.
Ajo është gjithashtu e pasur me potasium dhe është ushqimi me vlerat më të mira. Andaj ndoshta do të ndërrojë ajo fraza që përdoret që moti e të zëvendësohet me atë “Ai që e han një bananë në ditë, nuk ka nevojë të vizitojë mjekun”.

___________________________________________________________


- Vaji i Ullirit, Krypa Epsom (Magnesium Sulfate) dhe Grejfruti (Citrus paradisi) e pastrojn fshikezen e temthit dhe melqin plotsisht nga të gjitha llojet e gureve ne afat prej 18 oresh nëse me par është ber parapregaditja e duhur.

Ne fakt edhe pacientve me kancer ju rekomandohet një terapi e till e cila do të ju ndihmoj shumë me shumë se rrezatimet e ndryshme apo chemo-terapit me kusht qe me par te bëhet parapregaditja...

Pastrimi i Temthit me fshikez dhe pastrimi i melqise është i nevojshem te te gjithë personat qe nga mosha 17 vjeç e me shumë.

___________________________________________________________


Ships to: Albania


View seller's other items : Store | List | Report abuse | Ask seller a question
Address : llausha nr 10, Kosovo,Fush kosov, Albania, 38000 | Telephone : 049305576
Email : | Instant messenger : (MSN)
Name :
Change Language 
Home | Contact Us | Referral Bonus Program
Copyright © CC.CC Inc. All Rights Reserved.
Use of this service constitutes your acceptance of the CC.CC Store's privacy policy.